Eğitim

DGS tercihleri ne zaman başlayacak?

İki senelik eğitimlerini dört yıllık lisans programları ile yükseltmek isteyen adaylar sonuçların açıklanmasının ardından ‘DGS tercihleri ne zaman başlayacak?’ heyecanına kapıldı.

DGS tercihleri ne zaman başlayacak?

DGS tercih kılavuzu ile eğitim hayatlarına çok farklı bir yön vermek isteyen adaylar, ÖSYM’den gelecek olan açıklamalara odaklanmış durumda. Sonuçların açıklanmasının üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen tercihler ile alakalı herhangi bir açıklama yapılmamış olması adayları fazlasıyla merak ettirmekte. Peki DGS tercih kılavuzu yayınlandı mı? İşte detaylar…

TERCİHLER NE  ZAMAN YAPILACAK?

DGS tercihlerinin ne zaman yapılacağı ile ilgili herhangi bir açıklama henüz gelmiş değil. Geçtiğimiz sene DGS sonuçları 25 Temmuz tarihinde açıklanmıştı. Tercihler ise 21 Ağustos tarihinde alınmaya başlanmıştı.

Adaylar; sınav puanlarını öğrenmelerinin ardından tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr adresi üzerinden öğreneceklerdir. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih zamanı boyunca ÖSYM’nin internet sayfasından yayımlanacak olan Tercih Kılavuzu ile yapmaları gerekmektedir.

Tercihlerin doğru olarak yapılması için öncelikle Tablo-2’nin dikkatle incelenmesi gerekmektedir. Bu tabloda, ön lisans programından mezun olunacak olan alan bulunarak hangi alanlarda lisans programlarının tercih edilebileceği belirtilerek, bunun dışında k alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılmaktadır.

DGS TABAN PUANLARI AÇIKLANDI MI?

2019 senesi DGS taban puanları için aşağıdaki linke tıklayın;

2019 DGS TABAN PUANLLARI İÇİN TIKLAYIN

DGS NEDİR?

Herhangi bir üniversitenin önlisans bölümlerinden mezun olmuş ya da olabilecek durumdaki öğrencilerin katılabildiği, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen çoktan seçmeli bir sınavdır.

DGS‘YE KİMLER BAŞVURMALIDIR?

Yükseköğretim lisans programlarına dikey geçiş yapmak isteyenler bu sınava başvurmalıdır.

Eset Nod32 Satın Al

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL